Glazba je zvonka radost

Zbog velike ljubavi i interesa prema glazbi, Bubamarci su cijeli prošli tjedan proveli baveći se raznim aktivnostima vezanim uz taj čaroban svijet glazbe. Vesele dječje pjesme mogle su se čuti iz sobe Bubamaraca, dok su dječje ručice i nožice spremno pratile plesne pokrete. Samoinicijativno i spontano djeca započinju ples u paru ili u formaciji kruga, koju se tek nedavno usvojila i već je rado koriste u slobodnoj igri. Da ne bi sve ostalo samo na plesu, pobrinuli smo se da djeca i sama mogu stvarati vlastitu glazbu uz pomoć izrađenih glazbala – šuškalica. Pri izradi šuškalica djeca koriste pedagoški neoblikovani i prirodni materijal. Nekoliko plastičnih čaša, sjemenke raznih vrsta i traka za lijepljenje bili su dovoljni da nastanu prava mala improvizirana glazbala koja su djeca odmah i isprobala prilikom plesa i pjesme. Također, kroz prigodne videozapise, djeca su se pobliže mogla upoznati s nekima od najpoznatijih glazbenih instrumenata i njihovim zvucima. No, osim na taj način, djeca su imala prilike vidjeti i isprobati dječje glazbene instrumente iz glazbene kutije koja je sastavni dio vrtićkih poticaja. Nakon što su djeca isprobala svaki od glazbenih instrumenata došlo je do spontane pjesme praćene zvukovima glazbala koja su djeca svirala. U tim trenucima njihova sreća bila je toliko iskrena i vidljiva kroz osmijeh koji im nije silazio s lica. Pošto im se ova aktivnost toliko svidjela, odlučili smo se i drugog dana baviti njome, no ovog smo puta pozvali i društvo; djecu iz odgojne skupine Balončići i odgojateljicu Marinelu koja je ponijela i svoje klavijature. Čim su djeca vidjela klavijature znala su da nas čeka dan pun glazbe i veselja, a tako je i bilo. Stariji prijatelji upoznali su nas s mnoštvo zabavnih pjesmica, a kad bi došli do onih, nama poznatih, uslijedio bi i ples. Osim pjesme i plesa, djeca su imala prilike upoznati se i s glazbenim instrumentom – klavijaturama. Najveće veselje zavladalo je kada su djeca imala prilike i sama isprobati sviranje na njima. Sve u svemu bio je ovo jedan uzbudljiv tjedan prepun plesa, veselja i druženja i uživali smo u svakom trenu. Potrudit ćemo se da ovo bude tek početak jedne čudesne glazbene avanture koju ćemo ubuduće provoditi što više, na veselje svih, i djece i odgojateljica, jer zaista je istina što ljudi kažu da glazba stvara lijepe uspomene, a uz to stvara i prijateljstva, stoga živjela glazba!