Kad u ljeti dozrije žito

Ljeto je godišnje doba koje osim pregršt sunca, smijeha i morskih radosti donosi i plodove važne za našu svakodnevicu. Tako su Bubamare i Zmajići između igara na vrtićkom igralištu, zajedničkog druženja, plesa i pjesme, pronašli vremena i za istraživačku aktivnost. Pošto je ovih dana vrijeme sjetve pšenice, odlučili smo i sami isprobati na koji način od pšenice dobijemo brašno nužno za naše svakodnevne obroke. Da bi što bolje proučili izgled te žitarice donijeli smo u vrtić klasje žita koje su djeca mogla proučiti i usput pronaći način kako iz klasja izvaditi sjemenke. Za tren, dječje ručice bile su zaposlene i plastične posude napunile sjemenkama. Pravi mlin zamijenili smo kuhinjskim mlincem na način da smo u njega stavili sjemenke koje su se potom samljele i za kratko vrijeme mogli smo vidjeti i prstićima osjetiti mekoću brašna kojeg smo sami napravili. Pošto nam se svidjela ta mekoća i rasipnost, odlučili smo se još malo baviti taktilnim igrama s brašnom pa nam je ono poslužilo kao podloga za crtanje prstićima. Usput smo mogli pogledati i video zapis upravo na tu temu; stvaranje umjetničkih djela uz pomoć brašna. Aktivnost je pobudila veliki interes kod djece, a sigurni smo da su kroz ovo malo istraživanje i igru usvojila mnoge nove spoznaje što će im zasigurno dobro doći u budućnosti.