Ljetno šarenilo u vrtiću

U proteklom tjednu za djecu iz odgojnih skupina Leptirići, Balončići i Mišići bilo je pregršt aktivnosti gdje se zaista moglo pronaći ponešto za svakoga. Odlučili smo poraditi na svim razvojnim područjima kroz različite vrste aktivnosti. U likovnom području, djeci su ponuđeni prigodni morski oblici izrezani od kartona koje su djeca izbojavala temperama. Osim toga, djeci su ponuđeni materijali uz pomoć kojih su izrađivala morsko dno. Tom prilikom koristila su pijesak i školjke raznih vrsta i oblika, što im se svidjelo i zainteresiralo ih. Pošto nam je prijatelj donio jednu posebnu gljivu u vrtić, odlučili smo je detaljnije proučiti i imenovati njene dijelove. Nakon toga, djeci je dana mogućnost da je probaju i likovno prikazati uz pomoć drvenih bojica i pastela. Pošto je gljiva bila izuzetno velika i neobičnog izgleda, djeca su zaključila da se možda čak radi i o čarobnoj gljivi s posebnim moćima.  Uočili smo da djeca mnogo vremena provode u simboličkim igrama pa smo im ponudili poticaje uz koju su mogli kreirati novu igru, što se na kraju i dogodilo. Dječja mašta za tren je smislila novu igru pod nazivom „Mala dječja auto praonica“. Djeca su se međusobno dogovorila oko podjele uloga tako da su jedni prali, drugi brisali, a treći čiste aute „parkirali u garažu“. Kraj tjedna odlučili smo obilježiti tjelovježbom gdje su djeca kroz jednostavne vježbe razgibala mišićne skupine, a potom su imala zadatak proći poligon sa preprekama, što su izvršila vrlo uspješno i s velikim interesom. Kao šećer na kraju, spomenut ćemo da smo obilježili „veseli petak“  kojeg djeca strpljivo čekaju cijeli mjesec. Djeca su donijela razne igračke koje međusobno dijele i vrlo su sretna zbog toga. U popodnevnim satima djeca su osim igre na našem vrtićkom igralištu, likovno se izražavala crtajući kredama po pločniku. Ta zabavna aktivnost potaknula je i neke roditelje da se pridruže djeci i nakratko vrate u čarobno doba – djetinjstvo. Uz zabavu, igru i lijepo vrijeme, tjedan nam je brzo prošao. Sada je potrebno iskoristiti vikend za odmor i skupljanje snage potrebne za nove avanture koje nas očekuju u našem vrtiću.