Motorički tjedan u Bubamarama

Uviđajući da Bubamarci odrastaju, postaju sve spretniji pri pokretima i u igrama, odlučili smo cijeli tjedan provesti u aktivnostima kojima će djeca uvježbavati finu i krupnu motoriku. Ono što smo primijetili da kod djece izaziva veliki interes jeste poligon. Od mekanih podloga različitih oblika i veličina i taktilnih podnih podloga napravili smo poligon koji je djeci omogućio uvježbavanje ravnoteže, koordinacije ali i prirodnih oblika kretanja. Djeca su sve spretnija prilikom prolaska poligona pa smo odlučili razvijati još jedan oblik motoričkog kretanja – provlačenje. Za tu smo se priliku koristili kolutima a dječji zadatak bio je samo jedan; pronaći način kako se provući kroz njih. Dok su neki tu radnju obavljali četveronoške, drugi su se ohrabrili i „stojećki“ provukli kroz kolutove. Osim toga, djeci smo uz jednostavne materijale omogućili da uvježbavaju svoju finu motoriku. Za to su nam bile potrebne stvari poput: prazne kutije od krema koje su djeca koristila za uvježbavanje otvaranja i zatvaranja, podloga s rupicama u koje su djeca stavljala plastične slamke, domaći plastelin kojeg su djeca modelirala uz pomoć ruku i različitih kalupa i razne druge stvari koje se svakodnevno mogu naći u našem prostoru. Također djeci su stalno bile dostupne izrađene stolno-manipulativne igre kojima se vole baviti poput umetaljki, slagarica ali i kocaka uz koje su konstruirali razne građevine. Prilikom aktivnosti mogli smo uvidjeti koliko djeca međusobno lijepo surađuju, pomažu si ali i uživaju u zajedničkom druženju. A upravo to nam je i cilj, da kroz razne aktivnosti razvijamo područja znanja ali i stvaramo okruženje gdje će djeca osjećati pripadanje, stvarati prijateljstva i uspomene koje će trajno ostati u njihovim srcima.