„Stisni pastu iz tube – peri četkicom zube.
Uzmi spužvu pa cijelo dobro istrljaj tijelo.
Treba oprati ruke sa sapunom bez muke.
Reci mami i tati da ti noktiće skrati – to se zove higijena!“

Upravo navedeni stihovi pjesmice kao i prikladni videozapisi poslužili su kao uvod u tjedan u kojem smo pričali o higijeni i zašto je ona toliko važna za naše zdravlje. Kroz igračku zubala i prave četkice djeca su naučila kako pravilno oprati zubiće, a pred njih je stavljen zadatak i uklanjanja nečistoća među zubima („ostataka hrane“) načinjenih od plastelina. Odradili smo i likovnu aktivnost u kojoj djeca uz pomoć četkica napravljenih od drvenih štapića i spužvice „četkaju“ zub nacrtan na žutom papiru i nastoje ga izbijeliti bijelom temperom. Osim pranja zubi, kroz slike smo naučili što još podrazumijeva održavanje higijene, a kasnije smo od istih napravili i plakat koji krasi naš toalet u vrtiću i svaki dan nas podsjeća na važnost čistoće kose, tijela, ruku i ostalog.

Kako je sezona gripa i prehlada te djeca i odgojiteljice često kašlju i kišu, neophodno je bilo kroz mini pokus prikazati važnost stavljanja maramice na usta kako se bakterije ne bi rasprostranile uokolo. Međutim, s obzirom da za to prečesto koristimo ruku – važno ju je što prije oprati sapunom i vodom! Upravo iz tog razloga, još jedna od zanimljivih aktivnosti bila je izrada sapuna od želatine, vode i tekućeg sapuna, a kako su se djeca snašla – pogledajte sami.

Comments are disabled.