Polazak u jaslice, odnosno vrtić velika je promjena u životu svakog djeteta budući da dijete iz sigurnosti svoje obitelji dolazi u nepoznatu sredinu i među nepoznate osobe koje se počinju brinuti o njemu. Svakom je djetetu potrebno određeno vrijeme tijekom kojeg će se prilagoditi novoj sredini, upoznati odgajatelje i nove prijatelje. Neka se djeca prilagođavaju brže (za samo nekoliko dana), dok je drugoj djeci potrebno duže vrijeme (i do 2 mjeseca). Neka djeca reagiraju burnije, dok neka i ne pokazuju veće promjene u ponašanju. Promjene u ponašanju tijekom prilagodbe djeteta su prolazna pojava i dobro je da roditelji budu upoznati s tim promjenama i pripremljeni na njih kako bi svome djetetu mogli pomoći u prilagodbi na novu životnu sredinu. Reakcije na odvajanje mogu biti mnogobrojne i razlikuju se od djeteta do djeteta. Adaptacija je bila aktualna i u našem vrtiću pa je tako početak pedagoške godine donio veliko veselje jer smo postali bogatiji za jednu novu skupinu ,a to su naše male Pčelice. Naši dani bili su ispunjeni pjesmom i plesom, ali i raznim aktivnostima u koje su se djeca mogla uključiti. Povremeno su nam dani bez roditelja bili dugi, ali smo ih provodili u dobrom društvu i veselom ozračju koje je ponekad bilo i tužno pa smo jedni druge pokušali tješiti i uveseljavati.

Comments are disabled.