smart


Pčelice su ovoga tjedna uletjele u drugu fazu projekta „Istražujemo svim osjetilima“. Uz pomoć naših roditelja koji su domaće uratke izradili za čistu peticu, naš je prostor obilovao sjajnim senzornim poticajima. Djeci su bile ponuđene taktilne ploče i kocke pokrivene prirodnim i umjetnim materijalima različitih svojstava: mekani, tvrdi, hrapavi i glatki predmeti koje su djeca istraživala rukama. Razne didaktičke igre djeci su pomogle da prepoznaju i usvoje različite elemente kao što su veličina, boja, oblik. Posude sa snijegom i vodom pozivale su djecu na pokret, istraživanje i maštu. Istraživačko-manipulativni centar obogatili smo senzornim vrećicama koje su djeca dirala i gnječila, a senzorne boce su okretanjem i kotrljanjem izazivale vau efekte kod djece. Manipulacija raznim materijalima (kristalima, pahuljama i pjenom) na svjetlosnoj podlozi na djecu su djelovala fascinirajuće, smireno i kreativno. Također smo proveli par zanimljivih eksperimenta: „Otopljeni snjegović“ u kojemu su djeca uz pomoć octa otapala snjegovića načinjenog od sode, „Čarobne pahulje“ nastale su na papiru uz pomoć pastela, vodenih boja i soli, dok smo za „Čudesne pahuljice“ koristili staklenku, toplu vodu i par čudesnih sastojaka. Redovitom i bogatom senzomotoričkom stimulacijom potičemo utjecaj na cjelokupni razvoj kod djece te nastojimo poboljšati preradu i organizaciju osjetnog doživljaja.

Comments are disabled.