Dijete je osjetilno biće i svijet opaža putem osjetila, što ga izoštrenije opaža postaje inteligentnije. Osjetilna iskustva ranog djetinjstva čine temelj za razvoj kompetencija za sva druga područja učenja.

Dijete prilikom igre usvaja osjetilne informacije iz okoline, koje se onda u mozgu slažu i organiziraju. Ona nam pomažu u pravilnom kretanju, učenju, ponašanju te obavljanju svakodnevnih radnji. Igra potiče dijete na korištenje svih osjetila te na promišljanje i kreativnost.

Igrom stimuliramo razvoj osjetila:

  • taktilni (dodir)
  • vizualni (vid)
  • auditivni (sluh)
  • olfaktorni (miris)
  • gustativni (okus)

Ali igra potiče i na kretanje pa samim time razvija i

  • vestibularni (kretanje i ravnoteža)
  • proprioceptivni (osjetilo u mišićima i zglobovima)

Kroz istraživačke i spoznajne aktivnosti dotaknuli smo se različitih oblika, boja, tekstura, okusa i mirisa. Djeca su prepoznavanjem, proučavanjem i manipuliranjem materijalima došla do raznih spoznaja. Svako osjetilo popraćeno je provjerom kroz likovno izražavanje putem kojeg djeca pokazuju usvojenost teme te razvijaju finu motoriku šake i prstiju, te potiču domišljatost u izražavanju vlastitog doživljaja teme.

Koje aktivnosti smo provodili tijekom prošlog tjedan najbolje možete vidjeti u našoj galeriji.

Comments are disabled.