U sklopu projekta „Životinje“ Pčelice su tokom tjedna uz temu Ptice zimi razvijale senzibilitet za ptice tokom hladnih zimskih dana. Svakodnevno tokom boravka na zraku promatramo vrapčiće na grani, golubove na crkvi, vrane na polju i slušamo i oponašamo njihovo glasanje,  opisujemo i uspoređujemo njihov  izgled, razgovaramo kako se hrane, da li im nije hladno.

Pomoću senzornih kutija djeca su  istraživala sjemenke kojima se ptice hrane te hranila improvizirane ptice. Pomoću povećala istraživala su raznovrsno perje te razvijala taktilnu i vizualnu percepciju. Kroz likovne aktivnosti djeca su razvijala senzibilitet za različite tehnike. Bojanjem kistom i temperom te flomasterom izradila su sliku ptice na grani, dok su motanjem vune oko kartona izradila ptice, koje smo upotrijebili kao viseće mobile. Pomoću poklapalica i umetaljki uspoređivala su i imenovali boje te uspoređivala sličnosti i razlike. Uz pjesmu s pokretom Bi, ba bučicu svakodnevno smo se razgibavali te naučili pjevati pjesmicu Ljuti se vrapčić, a kroz igru Jedna mačka i puno ptičica djeca su usvajala prostorne odnose. Manipulirajući plastelinom i sjemenkama izrađivala su kolačiće za gladne ptičice.

Comments are disabled.