Riječi „prijatelj, prijateljstvo“ sveprisutne su u našoj vrtićkoj svakodnevnici. To je jedna snažna veza koja skupinu čini povezanom, veselom i nasmijanom.  Svaki dan se iznova radujemo svojim prijateljima s kojima dijelimo i provodimo vrtićke dane. Pčelice su u tjednu prijateljstva imenovale svoje prijatelje, fotografirale se s najboljim prijateljem te izradile poklon za prijatelja „srce na štapiću“.

 Prijateljstvo smo usporedili s cvijetom. „Prijateljstvo je kao cvijet. Ako želiš da naraste moraš ga zalijevati i brinuti se oko njega. Kad naraste – trebaš ga i dalje njegovati.“  Vođeni tom krilaticom izradili smo plakat „Tegla prijateljstva“ koji je objedinio naše ručice od kolaž papira prikazane kao cvjetići. Zajedno rastemo i napredujemo. Djeca su listala slikovnice na temu, izrađivala srca od plastelina, igrala umetaljku po boji „Šarena srca“.

Uoči obilježavanja dana sv. Valentina, načelnik općine Peteranec Ivan Derdić, predložio je da postavljeni luku centru Sigeca ukrasimo prigodnim valentinovskim motivima – srčekima. Zajedničkim  snagama uljepšali smo našu sredinu okitivši luk izrađenim licitarskim srcima od papira.

Nakon teme prijateljstva nastavili smo otkrivati kako se sve možemo osjećati… Kroz priče, pjesme, crtane filmove i likovne aktivnosti upoznali smo: sreću, tugu, ljutnju, strah, usamljenost, sram, začuđenost, uzbuđenost, gadljivost, pospanost i mnoge druge.

Od didaktike na temu možemo spomenuti „Kocku pogađalicu“  pomoću koje smo imitirali izraze lica, klasificirali smo izraze dječjih lica na „sretne“ i „tužne“ na magnetnoj ploči te pomoću umetaljke „Sretna i tužna lutka“. Likovno smo prikazali „sreću“ koristeći šarene, tople boje te „tugu“ koristeći hladne boje. Tražili smo emotikone u riži – rasipni materijali  (po uzoru na Montessori pedagogiju) kod djece izazivaju znatiželju i priliku za istraživanje i zabavu. Oformili smo centar „Emocije“ te naš dramski kutić obogatili novim lutkicama s kojima su djeca svakodnevno manipulirala te izvodila spontanu scensku igru. Tjedan smo popratili i stihovima uz pokrete „Mi smo djeca vesela“ i „Kad si sretan“.

Naše trenutke u igri i aktivnostima možete pogledati na fotografijama.

Comments are disabled.