Tiho, tiho pada list za listom žut,

pokrio je staze, ceste šumski put.

Vjetar grane ljulja nježno ko u snu,

blagi mir je šumu obuzeo svu.

Nestale su ptice daleko na jug,

otišle sa suncem, put je njihov dug.

Pjesme nema više, svuda vlada muk,

samo žuto lišće tužno pada svud.

 

Dolaskom jeseni odlučili smo djeci približiti jesenske plodove kroz različite aktivnosti.

Ciljevi i zadaci aktivnosti bili su:

  • poticati kod djece znatiželju i istraživačko ponašanje
  • poticati aktivnosti kojima će dijete integrirati vizualno, senzorno i motoričko područje
  • poticati spremnost na zajedničke aktivnosti i igru
  • razvoj maštovitosti i kreativnosti

U suradnji s roditeljima sakupili smo različite jesenske plodove (bundeve, tikvice, kukuruz, kestene, žireve, orahe, lješnjake, jabuke, kruške, grožđe) i osmislili mali jesenski kutić u kojem smo držali prikupljene materijale. Uspoređivali smo ih (manje, veće, uže, šire, lakše, teže), dijelili prema vrsti ili boji. Nakon istraživanja oblika i teksture plodova te imenovanja tih istih plodova, neke od njih smo i kušali. Runjili smo kukuruz da bi kasnije mogli prebrojiti sva zrna, bundeve i tikvice smo oribali četkicama te ćemo ih kasnije iskoristiti za finu juhu od bundeve. Vježbali smo spretnost i koordinaciju stavljanjem malih tikvica na papirnate tuljce pazeći da ih ne srušimo. Motiv grožđa poslužio nam je za grafomotoričke vježbe, a sve boje jeseni prikazali smo i u likovnoj aktivnosti bojanja lišća. Marljive ručice sakupljale su lišće da bi ga mogli lijepiti na samoljepljivu foliju i tako urediti svoj prostor za igru. Izrezivali smo jesenske plodove, lijepili ih u staklenke i bojali. Uz sve to jesenskih pjesmica i priča nije nedostajalo.

Comments are disabled.