Europski tjedan mobilnosti održava se svake godine od 16. do 22. rujna s ciljem podizanja svijesti javnosti o:

  • poboljšanju kvalitete života stanovnika europskih gradova
  • potrebi primjene akcija za smanjenje zagađenja u urbanim sredinama
  • promociji prava na zdravi život
  • edukaciji građana s ciljem poboljšanja kvalitete života u gradu
  • mogućnost, ali i obavezu utjecaja građana na oblikovanje javnih prostora
  • da planskim pristupom koji uzima u obzir sve oblike prijevoza u gradskim i prigradskim područjima, značajno se može “očistiti zrak” te podići kvaliteta života u urbanim područjima gdje onečišćeni zrak, buka uzrokovana gustim prometom, ili primjerice, prometne gužve predstavljaju velik problem

Ova europska inicijativa potiče male i velike gradove na uvođenje i promicanje održivih prijevoznih sredstava i pozivanje ljudi da iskušaju alternative vožnji automobilom. Slogan ovogodišnjeg Europskog tjedna mobilnosti „Mobilnost s nultim emisijama za sve“ („Zero-emission mobility for all“) odražava ambiciozan cilj ugljično-neutralnog kontinenta do 2050. godine, predstavljen u Europskom zelenom planu. Temom se također želi istaknuti važnost prijevoza s nultim emisijama i promicanje uključivog pristupa koji obuhvaća sve građane. Zmajići su  različitim aktivnostima naglasili važnost kretanja za sveopće poboljšanje kvalitete života. U prostorima vrtića  svakodnevno su bile organizirane tjelesne aktivnosti kojima smo podizali svijest o važnosti kretanja. Djeca su sudjelovala u različitim poligonima, općim pripremnim vježbama, a u vježbanju na otvorenom pridružila nam se i mama Sonja s trenericom Dalijom koja je za djecu osmislila prigodan sat vježbanja. Zmajići su također izradili vlastitu cestu pomoću koje ćemo provoditi razne aktivnosti vezane uz promet, a kako su se proveli možete vidjeti u fotogaleriji. 

Comments are disabled.