Sveta Lucija blagdan je koji se obilježava 13. prosinca. Tradicionalno se na dan svete Lucije sije božićna pšenica, koja je simbol obnove života i plodnosti. U sijanju pšenice posebno su uživala djeca te će s posebnom pažnjom pratiti rast pšenice i brinuti se o njom, zalijevati je. Zrno pšenice simbolizira novi život, a zelene vlati vitalnost i snagu. Po tome kako zrnje proklija može se prognozirati kakva će biti ljetina. Prema pučkom vjerovanju, što je pšenica gušća godina će biti bolja, rodnija i bogatija. Sveta Lucija je zaštitnica ratara, slijepaca i slabovidnih. Ime Lucija potječe od latinske riječi lux, lucis što znači svijetlo, te ona na neki način naviješta veliko svijetlo božićne noći. Upalili smo i treću adventsku svijeću na našem adventskom vjenčiću. Kako je to izgledalo pogledajte u našoj foto galeriji.

Comments are disabled.